Světový den Červeného kříže

8.května každoročně oslavujeme Světový den Červeného kříže, den věnovaný ocenění práce a úsilí Červeného kříže po celém světě. Tento den nám připomíná důležitost humanitární práce, pomoci potřebným a podporu v krizových situacích. Světový den Červeného kříže byl poprvé zaveden v roce 1948, aby připomněl narození Henri Dunanta, zakladatele Červeného kříže. Tento den je také příležitostí k připomenutí významu humanitárních organizací a dobrovolníků, kteří se angažují v poskytování pomoci v nouzi po celém světě.

Karlovarský Červený kříž letos aktivně přispívá k oslavě Světového dne Červeného kříže prostřednictvím různých akcí, které mají za úkol zvýšit povědomí o humanitární práci a získat podporu pro své aktivity. Mezi plánované akce patří vzdělávací akce zaměřené na první pomoc, kde účastníci získají znalosti základních postupů, které mohou zachránit životy. Dále se připravuje propagace bezpříspěvkového dárcovství krve, kde budou poskytnuty informace o procesu dárcovství krve, jeho významu pro záchranu životů a způsobech, jak se stát dárcem. Vedle toho se bude konat vzdělávací program zaměřený na význam dobrovolnictví a pomoci druhým.

Světový den Červeného kříže je příležitostí nejen k oslavě práce této významné humanitární organizace, ale také ke zvýšení povědomí o důležitosti pomoci potřebným.

Zkušenost s geronto oblekem

Dne 26.4.2024 se uskutečnil seminář s názvem Úvod do problematiky seniorského věku a geronto oblek, který byl zaměřen na změny osobnosti spojené se stárnutím. Účastníci měli příležitost seznámit se s procesem stárnutí a pochopit pocity seniorů či těžce nemocných prostřednictvím zkušenosti s geronto oblekem.

Geronto oblek je speciální pomůcka vážící přibližně 16,5 kg, simulující různé aspekty stárnutí a nemoci, jako je zhoršené vidění, nedoslýchavost, omezená pohyblivost, ztížené dýchání, narušená jemná motorika, úbytek svalové síly, ztuhlost kloubů a pocit závislosti. Skrze vlastní zkušenost s geronto oblekem mohli účastníci lépe porozumět situaci seniorů či těžce nemocných.

Nový kurz: Studium pedagogiky pro asistenty pedagoga

Dne 18. května 2024 otevíráme nový kurz Studium pedagogiky pro asistenty pedagoga, č.j. MŠMT – 1433/2024-7-14. Tento kurz je určen jak zájemcům o profesi asistenta pedagoga, tak i stávajícím asistentům, kteří chtějí získat zákonem stanovenou kvalifikaci. Cílem kurzu je poskytnout účastníkům znalosti a dovednosti potřebné pro výkon profese asistenta pedagoga a absolvent získává příslušnou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb. v platném znění (§ 20).

 

Zajímavostí je, že od roku 2020 prošlo akreditovanými semináři MŠMT několik stovek účastnic a účastníků, což svědčí o rostoucím zájmu o další vzdělávání v oblasti pedagogiky. Počet absolventek a absolventů kvalifikačního studia pro asistenty pedagoga se odhaduje na více než čtyřista.

Aktuality a novinky v předlékařské první pomoci

Dne 25. dubna 2024 se konal kurz zaměřený na novinky v oblasti předlékařské první pomoci, který byl určený pracovníkům v sociálních službách. Tento kurz měl za cíl poskytnout účastníkům nejaktuálnější informace a dovednosti potřebné k poskytování první pomoci v oblasti sociální práce.

Jedním z hlavních bodů diskuse na kurzu byly inovace v oblasti resuscitace a poskytování základní péče před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Účastníci se seznámili s nejnovějšími postupy a technikami, které mohou zachránit život v kritických situacích, jako jsou srdeční zástavy nebo náhlé zástavy dechu.

Dalším důležitým tématem byly změny v základních postupech při poskytování první pomoci v rámci specifických situací, se kterými se pracovníci v sociálních službách mohou setkat. Diskutovalo se například o zvládání úrazů, ošetřování drobných poranění či poskytování pomoci lidem trpícím epileptickými záchvaty či cukrovkou.

Kurz rovněž poskytl účastníkům možnost procvičení praktických dovedností a simulací různých scénářů, aby se lépe připravili na potenciální krizové situace v jejich každodenní práci. Tato praktická část byla velmi ceněna, neboť umožnila účastníkům získat konkrétní zkušenosti a sebedůvěru v poskytování první pomoci.

Kurz Zdravotník zotavovacích akcí

Karlovarský Červený kříž se opět věnuje školení zdravotníků, tentokrát prostřednictvím kurzu Zdravotník zotavovacích akcí. Cílem tohoto školení je připravit účastníky v základech poskytování první pomoci, a to jak po stránce teoretických znalostí, tak praktických dovedností. Navíc se účastníci seznámí se základními povinnostmi zdravotníků zotavovacích akcí.

Účastníci kurzu jsou připravováni na výkon funkce zdravotníka na různých typech rekreačních a zotavovacích akcí, včetně škol v přírodě, lyžařských kurzů a zájezdů, turistických kurzů a zájezdů, plaveckých kurzů a letních táborů. Tímto se zvyšuje celková bezpečnost a zdravotní péče poskytovaná na těchto akcích, což přispívá k lepšímu zážitku účastníků a kvalitě organizovaných aktivit.

Velikonoční zábava na Linhartu: Hledání Zajíčka 2024

Velikonoce přinesly do Karlových Varů nejen radost z probouzející se přírody, ale také zábavu pro celou rodinu. Letošním vrcholem pro malé i velké dobrodruhy bylo hledání Velikonočního zajíčka na stezce na Linhartu. Infocentrum města Karlovy Vary ve spolupráci s karlovarským Červeným křížem a Lázeňskými lesy Karlovy Vary připravili pro návštěvníky centra lázeňských lesů nezapomenutelný zážitek plný her a zábavy. Stezka na Linhartu slibovala účastníkům nejen příjemný výlet do krásné přírody, ale také možnost zapojit se do různých soutěží. V rámci této zábavné aktivity byli účastníci vyzváni k vyřešení různých úkolů a hádanek, které je provedly po stezce a jejím okolí. Úkoly nebyly pouze zábavné, ale také vzdělávací, ať už se jednalo o poznávání přírodních jevů, první pomoc, rozvoj kreativity nebo řešení drobných hádanek.

Stezka na Linhartu tak slibovala rodinám nejen příjemně strávený čas venku v přírodě, ale také možnost prožít nezapomenutelné chvíle plné zábavy a dobrodružství.

 

Velikonoční svátky: Radost, ale i skrytá rizika

Každoročně se vrací jeden z nejradostnějších časů v roce – velikonoční svátky. Tento čas je spojen s radostnými setkáními rodiny, oslavami a překvapeními. Nicméně, mezi vajíčky a jarními květinami se skrývají i rizika, na která bychom neměli zapomínat.

S přibývajícím svátečním časem se zdá, že konzumace alkoholu se stává nevyhnutelnou součástí oslav. Nadměrná konzumace alkoholu však může vyvolat řadu problémů, jako jsou automobilové nehody, zdravotní komplikace, a dokonce i zvýšené riziko násilí. V některých rodinách jsou oheň a svíčky dalším tradičním symbolem velikonočních svátků, ale jejich špatné použití může vést k tragickým následkům. Požáry, které vzniknou nedbalým zacházením se svíčkami, mohou zničit nejen majetek, ale i ohrozit zdraví a životy. Zapomínat se nesmí také na psychické zdraví, které může být o Velikonocích pod vlivem větší zátěže spojené se strachem z násilí či s finančním tlakem.

Ve spoustě situacích dokáže být rozhodující právě znalost první pomoci a obezřetnost při manipulaci s ohněm či při konzumaci alkoholu. Nepodceňujme také emocionální aspekt svátků a buďme k sobě i k ostatním laskaví. Velikonoční svátky jsou skutečně časem radosti a naděje, ale nezapomínejme na to, že s nimi přicházejí i rizika, která nesmíme přehlížet. Pamatujme na to, že společnými silami můžeme zaručit bezpečné a šťastné svátky pro všechny.

Novinky v první pomoci

Pracovníci v sociálních službách hrají klíčovou roli v poskytování první pomoci v různých urgentních situacích. Právě proto je důležité udržovat si aktualizované znalosti a dovednosti v oblasti předlékařské první pomoci. Seminář, který se konal 26.3. nabídl účastníkům příležitost k tomu, aby si tyto dovednosti osvěžili a doplnili. Průběh semináře zahrnoval nejen teoretickou přednášku, ale také praktické cvičení a simulace náhlých stavů, což přispělo k lepšímu porozumění a zapamatování si klíčových postupů

Seminář „Novinky v předlékařské první pomoci“ byl pro pracovníky v sociálních službách cennou příležitostí k posílení jejich schopnosti reagovat v případě nouze a poskytnout nezbytnou pomoc a podporu těm, kteří ji potřebují.

 

Absolventi rekvalifikačního kurzu Člen první pomoci

Dne 23. března byl ukončen rekvalifikační kurz Člen první pomoci, který se zaměřoval na poskytování předlékařské první pomoci a získání didaktických kompetencí pro výuku první pomoci. Absolventi kurzu úspěšně ukončili závěrečnou zkoušku a získali kompetence potřebné pro efektivní poskytování první pomoci v různých situacích. Jejich úspěšné absolvování kurzu představuje důležitý krok v jejich profesním rozvoji a přispívá ke zvýšení bezpečnosti a ochrany veřejného zdraví. Gratulujeme všem absolventům k úspěšnému dokončení kurzu a přejeme jim mnoho úspěchů při jejich budoucí práci v oblasti první pomoci.