Ošacovací středisko

Ošacovací středisko OS ČČK Karlovy Vary je neziskové pracoviště, účelově provozované k plnění poslání a úkolů ČČK v oblasti veřejně prospěšné činnosti. Veřejně prospěšnými činnostmi se rozumí hlavní činnosti střediska, kterými je zejména příjem, ošetřování a výdej obnošeného ošacení a obdobných potřeb sociálně či jinak potřebným osobám. Středisko slouží zároveň jako zázemí pro Humanitární jednotky ČČK k materiálnímu zabezpečení osob postižených přírodními či jinými katastrofami.

Příjem obnošeného ošacení a obdobných potřeb je uskutečňován darováním, tj. bezplatně od dárců. Přijaté ošacení se ve Středisku roztřídí a přehledně uloží, eviduje apod.
Ošetřování obnošeného ošacení a obdobných potřeb zahrnuje jejich roztřídění podle druhů nebo podle opotřebení, dále jejich vyčištění, uložení, větrání, desinfekce, překládání a další činnosti, které je nutno s nimi jednorázově nebo průběžně provádět v době od jejich příjmu do doby výdeje ze Střediska. Účelem ošetřování je zajistit, aby nedošlo ke zhoršení opotřebení uložených věcí, k jejich znehodnocení či porušení hygienických předpisů v důsledku nesprávného skladování.
Výdejem obnošeného ošacení a obdobných potřeb naplňuje Středisko svůj účel. Výdej bezúplatný je uskutečňován především těmto kategoriím osob a na požadavek, zpravidla písemný, orgánu státní správy nebo samosprávy:

– osobám sociálně potřebným,
– osobám, které přišly v důsledku přírodní či jiné katastrofy o svůj majetek,
– bezdomovcům, uprchlíkům či azylantům,
– osobám po návratu z výkonu trestu odnětí svobody,
– osobám ve výkonu trestu odnětí svobody,
– dalším fyzickým nebo právnickým osobám, které Středisko považuje za potřebné nebo které Středisku prokáží potřebu pomoci.

Na základě zákonných podmínek v souladu se stanovisky příslušných útvarů Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva financí se stanoví, že Středisko provozované oblastním spolkem ČČK Karlovy Vary podle této směrnice není živností podle zákona č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání, živnostenský zákon v platném změní. Nejedná se tedy o obchod s obnošeným ošacením.

ČČK Karlovy Vary neprovozuje ošacovací střediska za účelem dosažení zisku, provozování je naopak činností výslovně neziskovou.

Činnost střediska je spolufinancována z prostředků Statutárního města Karlovy Vary.

Sdílejte mezi přátelé

komentáře 4

 1. Dobry den, chci se zeptat zda je mozne u mnou darovanych veci rici, kam bych si je prala darovat? Jde mi o to, aby nebyli darovany Ukrajine, ale aby je dostalo Turecko a Syrie. Dekuji za odpoved

  1. Dobrý den, děkujeme za Váš zájem darovat věci potřebným, v našem spolku vedeme ošacovací středisko, kde dary předáváme potřebným bez rozdílu národnosti. Dary neodesíláme do Turecka ani Sýrie, ale necháváme v našem kraji. Pokud máte zájem o finanční dar, tak na webových stránkách http://www.cervenykriz.eu jsou bližší informace a účet pro Vámi poptávanou oblast. Přeji hezký den M. Sládková, OS ČČK KV

 2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zájemci o ošacení musí doložit písemný požadavek od orgánu státní správy nebo samosprávy, to je přesně odkud?
  Děkuji zaodpověď.

  1. Dobrý den,

   bezúplatně se vydává především těmto kategoriím osob a na požadavek, zpravidla písemný, orgánu státní správy nebo samosprávy (OÚ, MÚ, KÚ KK apod.)

   – osobám sociálně potřebným,

   – osobám, které přišly v důsledku přírodní či jiné katastrofy o svůj majetek,

   – bezdomovcům, uprchlíkům či azylantům,

   – osobám po návratu z výkonu trestu odnětí svobody,

   – osobám ve výkonu trestu odnětí svobody,

   – dalším fyzickým nebo právnickým osobám, které Středisko považuje za potřebné nebo které Středisku prokáží potřebu pomoci.

   Požadavek orgánu státní správy nebo samosprávy je současně považován za potvrzení statutu osoby, které jsou následně bezúplatně vydány věci ze Střediska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *