8. květen: Světový den Červeného kříže

Světovým dnem ČK&ČP je 8. květen – den narození zakladatele Červeného kříže Henri Dunanta. Byl švýcarský spisovatel, generál, spoluzakladatel Mezinárodního Červeného kříže, iniciátor Ženevské konvence a nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1901. Narodil se v rodině významného ženevského obchodníka. Jeho rodina byla kalvínského vyznání a podporovala péči o sociálně slabé.

Sloužil jako vojevůdce Napoleonovi. Roku 1847 se jako generál zásadně podílel na poražení katolického Sonderbundu ve švýcarské občanské válce, což vedlo k přetvoření Švýcarska ze spolku států na spolkový (federální) stát pomocí nové ústavy z roku 1848.

25. června 1859 byl svědkem krvavé bitvy u Solferina, na základě svých dojmů napsal v roce 1862 knihu Vzpomínky na Solferino (1862). Navrhl založit mezinárodní organizaci na pomoc raněným vojákům a uzavřít mezinárodní dohodu o jejich ochraně. 17. února 1863 v Ženevě založil Stálý mezinárodní výbor pro pomoc raněným tzv „výbor pěti“, který společně s ním tvořili Guillaume Henri Divour, dr. Louis Appia, dr. Theodore Maunior a Gustave Moynier.
Ve dnech 26. až 29. října 1863 se v Ženevě konala konference, které se účastnili zástupci šestnácti evropských zemí. Na konferenci byl založen Mezinárodní výbor Červeného kříže, což je považováno za počátek celosvětového hnutí Červeného kříže.            V roce 1901 obdržel spolu s Frédéricem Passym první udělenou Nobelovu cenu za mír, důvodem bylo založení Mezinárodního Červeného kříže.

Osmý květen je dnem, kdy jsme pravidelně pořádali akci ke Světovému dni Červeného kříže. Z důvodů protiepidemických opatření COVID – 19, která jsou stále nutná dodržovat, v letošním roce tuto akci pořádat nebudeme.

Sdílejte mezi přátelé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *