Rozhovor s dárcem krve panem Martinem Zatloukalem

Letos si připomínáme 100 let od založení Československého červeného kříže – přímého předchůdce současného ČČK. Už 100 let nečekáme, až pomůže „někdo jinej“. Někdo jiný totiž neexistuje. Náš Červený kříž již století druhým pomáhá nebo je učí, jak pomoci….

  1. Pamatujete si na svůj první odběr krve, a jaký to byl pocit?

Vzpomínku bych posunul víc do minulosti. O dárcovství krve jsem poprvé slyšel jako předškolní dítě. V době, kdy ČS televize měla jediný program vysílaný jen několik hodin denně, jsem miloval vyprávění příběhů ze života. Nejlepším vypravěčem byla moje babička a já jsem některé příběhy chtěl slyšet znovu a znovu. Také ten, jak pro babičku, která už tehdy dávala krev, přijela do práce sanitka. Jak potom cestou z Písku vyzvedli několik dalších dárců, a jeli chvílemi i s houkačkou až do Plzně k nějaké neodkladné operaci nebo nehodě.

Když jsem mnohem později studoval v Praze, měli jsme ve třetím a čtvrtém ročníku jeden den v týdnu povinnou vojenskou katedru. Jediné, co vojáci omlouvali bez nutnosti zameškané hodiny nahradit, bylo dárcovství krve. Kdybych zameškal dva dny třeba kvůli angíně, musel bych pak dvě následující soboty na motolském cvičišti malovat transparenty nebo umývat obrněné transportéry. Ale když jsem ráno místo katedry šel dát krev do Vinohradské nemocnice, kolem desáté hodiny dopoledne už jsem měl volno.

První odběr si nepamatuji přesně. Vím, že jsem tam šel s dalšími spolužáky „ulejt se z katedry“. Pamatuji si frontu před odběrem, a špekáček s hořčicí po odběru.

Pamatuji si, že při nějakém dalším odběru sestřička zavelela „nuly hned dopředu!“ a pak že to šlo ráz na ráz. Vypadalo to, že krev je opravdu třeba, že to má smysl.

 

  1. Kolik máte v současné době bezplatných odběrů krve?

125 

 

  1. Jak často chodíte darovat krev?

Mezi odběry plné krve dávám sem-tam plazmu, ale občas pracovně vyjíždím mimo bydliště. Takže mi některý rok vyjde třeba pět odběrů a jiný rok stihnu deset.

 

  1. Jakým způsobem je Vaše bezplatné dárcovství oceňováno zaměstnavatelem?

V práci máme někdy hektické tempo, ale stále dobrý kolektiv. Proto trochu neskromně doufám, že si mě cení nejen kvůli dárcovství krve, a neočekávám nějaké zvláštní díky.

 

  1. Nejhorší zážitek?

Nepoužil bych slovo nejhorší, protože se nikdy nic špatného nestalo. Dokázali jsme si dělat legraci i v situaci, kdy jsem při jedné z prvních dvojitých plazmaferéz poslechl doporučení sestřičky, abych se před odběrem raději dobře napil. Ale odběr se dost protáhl, protože se čekalo s naplněním odstředivky na dárce, který tekl pomalu. Sestřičky už mi nabízely zástěnu a bažanta, ale vydržel jsem. Dnes už má každý dárce svoji mašinku, takže ani tyhle trapasy už nehrozí.  A když náhodou dojdu v modrých igelitových návlecích až na zastávku autobusu? Na tom není nic strašného, nejvýš se zasměje pár dalších lidí.

 

  1. Zkusil jste přivést k dárcovství i někoho dalšího?

Kolegyně také dává krev a s ní jsme trochu hecovali dalšího kolegu. Tím jsme možná trochu přispěli k tomu, že i on už má několik odběrů.

 

Sdílejte mezi přátelé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *