Návykové látky nejen v dopravě


U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČSČK jsme uskutečnili další cyklus bezplatného vzdělávání pro občany. Seminář v březnu byl zaměřen na téma požívání alkoholických nápojů při řízení vozidla. „Alkohol za volantem zvyšuje nejenom agresivitu a přeceňování řidičských schopností, ale má výrazný vliv na periferní vidění. Zvýšená míra v krvi řidiče způsobuje tunelové vidění. Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je tzv. zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce.“ uvádí Policie České republiky na svých webových stránkách.                                                                                                                                        

Speciálně pro tuto akci jsme zakoupili brýle D. W. Eyes. Brýle simulují deformaci vidění, ztrátu rovnováhy a nedostatek ovládání, které dělá opilé řidiče a vyznavače tzv. „binge drinking“ (neboli požívání nadměrného množství alkoholu v krátkém časovém úseku) tak nebezpečné. O vyzkoušení chůze s těmito brýlemi byl velký zájem. Kromě toho si účastníci také vyzkoušeli ošetření na namaskovaných poraněních a kardiopulmonální resuscitaci na figurínách. Závěr odpoledního bloku byl věnován právě diskuzi nejen o alkoholu při řízení. Brýle jsou ideální pomůckou při výuce týkající se vlivu drog, alkoholu a kombinací léků a alkoholu na člověka.

Hlavním cílem těchto vzdělávacích akcí je nejen pochopení zásad první pomoci a osvojení správného postupu v kritických situacích ohrožujících lidské životy, ale aby si především dokázali včas uvědomit, co se může stát a jak tomu mohou zabránit.

Sdílejte mezi přátelé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *