ČČK na OBROKU

„Obrok je jedinečné setkání pro rovery a rangers z celé České republiky. Jde o dny plné nabitého programu, které účastníci tráví v jednom velkém areálu. Během nich dostávají prostor pro seberozvoj, ale taky kulturní nebo sportovní zážitky. Poznávají nové lidi, účastní se přednášek a debat se zajímavými osobnostmi, zkoušejí si nové sporty. Získávají taky kontakty na další kmeny, vzdělávají se nebo třeba chodí na koncerty, zpívají s kytarou u táboráku a hrají si.“ (https://obrok24.cz/)

Náš oblastní spolek Karlovy Vary byl osloven Ústředím ČČK, zda by na skautském setkání OBROK 24 ve Valči „zaskočil“ za Český národní registr dárců dřeně – jinak pravidelného účastníka této akce, který ovšem letos nemohl přijet. Inu, co bychom neudělali pro dobrou věc, a tak oldskaut Vlk, natěšený na omládnutí mezi ztepilými rangers a statnými rovery natiskl dotazníky, posadil do auta Fredieho a v pátek 31. května v 9:00 už seděl pod košatou lípou v nádherném zámeckém parku Valeč. Kolem se rojili okrojovaní a ošátkovaní skauti a občas někteří přisedli, aby se dozvěděli podrobnosti o možnostech registrace, postupech odběru a dalších detailech dárcovství kostní dřeně. Řeč přišla i na dárcovství krve a jejích složek,
o čemž Vlk při svých dlouholetých zkušenostech mohl vyprávět zasvěceně
a „náhodou“ si vytiskl i pár dotazníků z transfúzky J a v neposlední řadě došlo i na otázky k Červenému kříži – jeho poslání, symbolice, činnostech – třeba v souvislosti s odměňováním čestných dárců. Zájem byl i o zdravovědu, kurzy zdravotníka zotavovacích akcí a třeba o zkušenosti ze života táborového lapiducha – tedy témata, která se roverů a rangers jako vůdců oddílů nebo pořadatelů táborů též velmi týkají.

Naši „misijní činnost“ ukončil kolem sedmnácté hodiny intenzivní déšť, skauti se přesunuli pod přístřešky za dalším programem a náš tým vyrazil k domovu, nabitý energií z nadšených mladých lidí. Snad i jim osvěta přinesla něco nového, třeba někdo z nich bude moci rozvázat uzel dobrého skutku na skautském šátku po darování dřeně, krve, plazmy, záchraně života nebo předávání znalostí a dovedností jiným.

Se skautským NAZDAR!

sesmolil Vlk

Sdílejte mezi přátelé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *